Makarna Kayası – Lav Taşı

Makarna Taşı

Turuncu kahverengi renkli ve düşük yoğunluklu doğal fosil oluşum kayası olan Makarna Kayası özellikle akvaryum tutkunları tarafından suyun PH değerini yükselmek, delikli yapısından kaynaklı da yavrulama zamanlarında balıklara yuva görevi görmesi ve ve doğal bir dekorasyon sağlamak amaçlı sık tercih edilen kaya türlerindendir.

Bunun dışında peyzaj mimarisinde de tek başına veya başka taşlar ile birlikte bahçeler için dekoratif bir malzeme olarak; kaya bahçeleri, eğimler, duvarlar, çiçek tarhlarını, yolları vb. da kullanılmaktadır.

Lav Kayası (Ponza Taşı)

Lavın soğuyarak sertleşmesi ile oluşan bir kaya türüdür. Volkanik bir tüf olan ve  ponza taşı olarak da bilinen lav taşının birden fazla kullanım alanı bulunmaktadır. Lav taşı (ponza) peyzaj düzenlemelerinde bitkileri ve toprak örtüsünü beslemek ve korumak amaçlı kullanılmaktadır. Ebatlı olan kayalar ise yer döşemesi duvar kaplaması olarak değerlendirilmektedir.

Lav taşının kullanıldığı yerler;

  • Yabani ot ile mücadelede estetik bir çözüm yolu olan Lav taşı ile yabani otlar taşın altında kalarak zayıflar ve taşın üzerine çıkmaz.
    Jilet gibi keskin kenarlar sümüklü böceklerin değerli bitkilerinize ulaşmasını engeller
  • Daha küçük lav taşları, su toplamak ve erozyonu önlemek için malç olarak kullanılabilir.
  • Doğal olarak ısıyı (barbekü) ve suyu (Bahçe) tutan gözenekli bir kıvama sahiptir. Geleneksel ızgaralarda odun kömürü ile karıştırılarak kullanılır.
  • Havuzlar için filtrasyon sistemlerinde lav taşları kullanılarak daha doğal bir filtrasyon sağlanabilir.

Lav Kayası

Parçalanmış Lav Kayası (Ponza)

Aşağıdaki butonu tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

(Sadece Mobil Kullanıcılar İçindir.)