Andezit – Bazalt Taşlar

Bazalt Taşlar

İçerisinde demir, sülfat, magneziyum ve olivin bulunan volkanik kökenli bir taş olan Bazalt Taş yoğun, sert ve dayanıklı yapıya sahiptir. Kırıldığında homojen yapısını korumaya devam eder dağılmaz. Uzun ömürlü ve dekoratif yönden de gün geçtikçe yıldızı parlayan taşlardandır. En çok Ankara, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır’da üretimi yapılmaktadır.

Siyah rengi suya olan dayanıklılığı yol döşemelerinde, cephe kaplamalarında, oluk ve bordür olarak kullanımında avantaj sağlayan özellikleri arasındadır . Dekoratif olarak da sıkça tercih edilen bazalt taş tamburlu ve doğal kırım teknikleri ile işlenerek mimari projelerde çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Yapı mimariside ve peyzaj mimarisinde siyah ve füme renk Bazalt Taşların en çok tercih edilen çeşitleri küp taş, parke taş, karo döşeme taş, çakıl bazaltlardır.

Bazalt Bordür ve Oluk

Bazalt Küp Taş

Bazalt Ebatlı Plak Taşlar

Doğal Kırım Bazalt Bordür Taş

Bazalr Beşgen ve Çakıl Taşlar

Andezit Taşlar

Andezit, afanitikten porfiritik dokuya sahip ara bileşimin ektstrüzyon magmatik volkanik bir kayadır. Genel anlamda bazalt ve riyolıt arasındaki ara tiptir ve %57 ve %63 silikon dioksit (SİO2) arasında değişmektedir. Kıtasal kabuğun ortalama bileşimi andeziktir. Bazaltlarla birlikte Mars kabuğunun da önemli bir bileşenidir. Andezit adı Andes Dağı silsilesinden türetilmişidir.

Andezit taşı Ankara taşı olarak da bilenen Andesit taşı Ankara ve çevresibnde sıklıkla bulunana bir türdür Türkiye’de en önemli rezervler Ankara, Çankırı, Afyon, Uşak, Dikili dedir. Andezit taşının genel renkleri eflatun, mor ya da pembemsi olabilmektedir. Bazı durumlarda grimsi ve siyah tonları da bulunabilmektedir.

Yapısı gereğiyle andezit taşı pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kaymayan, aşınmayan ve ısıya dayanıklı yapısı gereği kullanım alanlarını da çeşitlendirmektedir. Yer kaplama, duvar kaplama ve diğer özel işlerde kullanılır. Estetik görünümünden ve özelliklerine göre uygun fiyatlı olmasından dolayı çok tercih edilen doğal taşlardan biridir. Uygulandığı mekânlarda farklılık yaratmaktadır. En çok kaymaz oluşu, yaya yürüyüşüne uygun yapısı ve dayanıklılığından dolayı yaya yollarında tercih edilmektedir.

Andezit Küp Taş

Andezit Ebatlı Döşeme Taş

Andezit Bordür ve Oluk

Aşağıdaki butonu tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

(Sadece Mobil Kullanıcılar İçindir.)