Traverten Taşı

Traverten taşlar, kalsiyum karbonat bileşimindeki kimyasal tortul (Sedimanter) kayaçlardır. Yer altı sularının içlerindeki kalsiyum karbonatın belirli koşullar altında çökmesi sonucu meydana gelirler. Çökme sırasında içerisinde kalan hava kabarcıkları, nebat ya da hayvan kalıntılarının zamanla çürümesi ile oluşan gözenekli bir yapısı vardır. Traverten taşı gözenekli bir dokuya sahip olduğundan kalkere göre daha hafif ve değişken sertlik derecelerine sahiptir fakat oldukça sert ve dayanıklı taşlardır.

Traverten taşlar ocaktan çıktığında yumuşak olup kolay işlenir yapıdadır, hava ile temas ettikten sonra nemini kaybederek sertleşirler. Kaydırmaz olmaları, hafif ve kolay işlenebilen yapıları nedeni ile çok tercih edilen taşlar arasındadır. Otantik bir görünüm isteyenlerin en çok tercih ettiği taş olan Traverten taşlar beyaz, bej, sarı, pembe ya da gri renktedirler.

Traverten kaplamalar için söylenebilecek tek olumsuz yön ise ısı farkının çok olduğu bölgelerde dış mekân kaplaması olarak kullanıldığında, mermer ve granit kaplamalar kadar dayanıklı olmamasıdır. Bu nedenle bu bölgelerde iç mekân tasarımlarında tercih edilmelidir.

Traverten Ebatlı Plak Taşlar

Traverten Küp Taş

Traverten Patlatma Taş

Traverten Tamburlu Plak Taş

Aşağıdaki butonu tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

(Sadece Mobil Kullanıcılar İçindir.)