Dolomit, Kalsit ve Yeşil Melek Taşları

Dolomit Taşı

Dolomit doğada ana kayaç oluşturan minerallerinden biridir. İsmini Fransız mineralog D. de Dolomier’den almıştır. Doğada renksiz, beyaz, sarımsı, pembe, krem, grimsi renklerde bulunur. Bileşiminde kalsiyum karbonat (CaCO3) yanında kütlece %10-%35 oranında magnezyum karbonat (MgCO3) bulunduran tortul bir kayaçtır.

Dolomit taşları fiziksel özelliklere ve saflığına bağlı olarak 4 grupta sınıflandırılır:

Kobalt Dolomit;  Saflık oranı – 5%.

Teruelite; Teruel bölgesinde rastlanan siyah taştır.

Greinerit; Yüksek manganez içerdiği için pembe renge sahiptir.

Taraspit; Demir ve nikel karışımı içeren taştır. Bu karışım nedeni ile yeşil çizgili desenlere sahiptir.

Çok yönlü mineral özellikleri nedeni ile bir çok sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Fiziksel özellikleri nedeniyle metalurji endüstrisinde ve yapımında talep görmektedir. Bunların yanında cephe kaplaması ve işleme kolaylığından dolayı tamburlanmış dolomit taşı peyzaj ve iç dekorasyonda da tercih edilen doğal taşlar arasındadır.

Beyaz Dolomit, Pembe Dolomit, Bordo Dolomit, Siyah Dolomit

Tamburlanmış Dolomit Çeşitlerimiz

Kireç Taşı

Kalsit taşı

Kalsit, kalsiyum karbonat bileşeninin kristalleşmiş halidir. İsmini Eski Yunancada kireç anlamına gelen “chalix” kelimesinden almıştır.

Son derece şaşırtıcı renk ve biçimlerde, doğada yaygın şekilde bulunan bir mineraldir. Yer yüzeyine yakın olarak bulunur. Karbonatlı Sedimenter kayaların (kireçtaşlarının) ve metamorfik kayaların (mermerlerin) ana bileşenidir. Sertlik derecesi düşük olduğundan mücevherat yapımında kullanımı azdır. Süs eşyası olarak veya parçalar halinde koleksiyon şeklinde kullanılmaktadır.

Katışıksız kalsit saydam renksiz veya beyazdır. Değişik minerallerin etkisi ile sarı, yeşil, mavi, turuncu, gri, kahverengi, kırmızı, siyah, pembe renklerdedir. Nadiren yanardöner renklere sahip kalsit de bulunmaktadır. Kalsit, özellikle de saydam ve beyaz türü, daha çok küçük boyutlarda öğütüldükten sonra endüstriyel faaliyetlerde kullanılmaktadır.

Kireç Taşı

Kalsit Taşı

Yeşil - Siyah - Sarı Melek Taşları (Green Angel - Black Angel - Yello Angel Stones)

Yeşil Melek Taşı

Yeşil, siyah, sarı renkleri olan ve karakteristik beyaz çizgileri ile diğer taşlardan kendini ayıran Yeşil Melek; peyzaj mimarisinde sıkça kullanılmaktadır. Yeşil Melek Taşı gerek tamburlu gerekse ham hali ile dekorasyon ve peyzaj mimarisinde her geçen gün daha fazla yer almaya devam etmektedir.

Yeşil Melek - Siyah Melek -Sarı Melek Taş Çeşitlerimiz

Tamburlanmış Melek Taşı

Aşağıdaki butonu tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

(Sadece Mobil Kullanıcılar İçindir.)